تماس و مشاوره
86095462 - 021
ساعات کاری دفتر
9:00 تا 18:00
مطالب و اطلاعات حقوقی
تاریخ انتشار: چهارشنبه 09 آبان 1397

 مراحل رسیدگی به پرونده های حقوقی

امتیاز: Article Rating | تعداد بازدید: 1963

شماره تماس با وکیل دادگستری :88019244-88019243

برای صدور حکم در پرونده های حقوقی باید مراحلی طی شود. مراحلی پیوسته که در صورت فقدان یکی از آنها روند رسیدگی در دادگاه حقوقی مختل شده و نتیجه مطلوب نیز حاصل نخواهد شد.
اولین سوالی که در طرح یک دعوای حقوقی برای خواهان ( کسی که مدعی است حقی از او ضایع شده ) مطرح می شود این است که دعوای خود را کجا و در چه دادگاهی اقامه کند.
برای تعیین دادگاه صالح باید به دو نوع صلاحیت دادگاه اشاره کرد.

صلاحیت ذاتی و صلاحیت محلی

صلاحیت ذاتی دادگاه که با توجه به آن صنف، نوع و درجه دادگاه مشخص می شود. 

صنف دادگاه در امور حقوقی را با توجه به قضایی یا اداری بود آن مشخص میکنند.

نوع دادگاه را با توجه به عمومی یا اختصاصی بودن دعوای مطروحه تعیین می کنند. 

درجه دادگاه را با توجه به اینکه دعوی در مرحله نخستین یا تجدید نظر است تعیین می کنند.

بنابراین برای اینکه بدانیم دعوای حقوقی را در کدام مرجع حقوقی اقامه کنیم، توجه به صنف، نوع و درجه دادگاه ضروری است.

بعد ازاینکه مشخص شد دعوی باید در چه دادگاهی مطرح شود باید بررسی کرد که دعوی باید درکجای ایران طرح شود. که برای پاسخ به این سوال باید صلاحیت محلی دادگاه بررسی شود. طبق یک اصل کلی درقانون آیین دادرسی مدنی: دعوی باید در دادگاه محل اقامت خوانده اقامه شود و اگر خوانده در ایران محل اقامت نداشته باشد، خواهان می باید دعوای خود را در محل سکونت موقت خوانده در ایران اقامه کند.

بعد از تعیین دادگاه صالح و محل آن، خواهان باید به تنظیم دادخواستی مبادرت نماید که طی آن اظهار نماید که خواسته اوچیست و علیه چه کسی طرح دعوی کرده
پس از اینکه خواهان خواسته خود را طی دادخواست تعیین کرد، این خواسته باید به نحوی به اطلاع خوانده برسد تا او هم فرصتی برای دفاع از خود داشته باشد. که این امر بصورت ابلاغ به وی میسر می شود. به اینصورت که: پس از دستور دادگاه دایر بر ابلاغ اوراق دعوی، مدیر دفتر یک نسخه از دادخواست و پیوست های آن را در پرونده بایگانی می کند و نسخه دیگر را با ضمایم آن و اخطاریه جهت ابلاغ و تسلیم به خوانده ارسال می دارد.

پس از ابلاغ به خوانده در صورت عدم وجود مانعی برای رسیدگی، نخستین جلسه دادرسی تشکیل خواهد شد که اصحاب دعوی می تونند در جلسه دادرسی حضور یافته یا لایحه ارسال نمایند. لازم به ذکر است هر یک از اصحاب دعوی می توانند به جای خود وکیل به دادگاه معرفی نمایند ولی در مواردی که دادگاه حضور شخص خواهان یا خوانده یا هر دو را لازم بداند این موضوع در برگ اخطاریه قید می شود. در این صورت شخصا مکلف به حضور خواهند بود.

ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

جستجوی مطلب مورد نظر

رزرو وقت مشاوره حقوقی با ما

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی با وکیل پایه یک دادگستری و وکیل متخصص، جهت هماهنگی و رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری و مشاوره حقوقی تلفنی، کلیک کنید.