-

ساعات کاری دفتر

9:00 تا 18:00 
ارسال سوال حقوقی و درخواست
آرشیو سوالات حقوقی از وکلای دادگران
تاریخ انتشار: چهارشنبه 22 اردیبهشت 1400

 امکان انفساخ یا بطلان قراردادهای انتقال زمین های موات

سلام آیا موات شدن زمین از مصادیق انفساخ می باشد ؟

امتیاز: Article Rating | تعداد بازدید: 1447

 

پاسخ - انفساخ قرارداد به دلیل موات شدن زمین

  • وقتی زمینی موات اعلام می شود اصولاً به این معنا است که در گذشته سابقه احیا و عمران ندارد یعنی هیچ یک از سلسله مالکین در گذشته عملیاتی که مصداق آباد کردن باشد روی ملک انجام نداده اند در چنین صورتی آن زمین ولو اینکه برای آن سند مالکیت شخصی صادر شده باشد توسط نهادهای ذیصلاح مثل سازمان زمین شهری یا سازمان جنگل ها و مراتع جزء اراضی ملی اعلام شده و با دستور و تصمیم کمیسیون های مخصوصی که در این خصوص وجود دارد (مثل کمیسیون موضوع ماده 52 قانون زمین شهری) موات اعلام شده و سند مالکیت صادره باطل می شود.
  • عدم قابلیت تملک مساوی است با مالیت نداشتن و عدم امکان فروش که اگر عقد محقق شده بین فروشنده و خریدار از جمله عقود معاوضی مثل عقد بیع باشد این وضعیت موجب بطلان عقد می شود و درخواستی که طرف باید بدهد درخواست بطلان عقد است و نه انفساخ.
  • اگر خریدار از اوصاف و وضعیت زمین مطلع باشد با توجه به اینکه همیشه امکان رفع مشکل موات بودن زمین وجود دارد و یا به این دلیل که خود با علم و اطلاع اقدام به خرید نموده است به خصوص اگر معامله در قالب عقود غیر معوض یا مسامحی مثل صلح واقع شده باشد از نظر نگارنده عقد صحیح است و قابلیت اعمال حق فسخ یا بطلان وجود ندارد.

 

ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

سوالات خود را جستجو کنید
ارسال سوال حقوقی و درخواست

رزرو وقت مشاوره حقوقی با ما

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی با وکیل پایه یک دادگستری و وکیل متخصص، جهت هماهنگی و رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری و مشاوره حقوقی تلفنی، کلیک کنید.