تماس و مشاوره
86095462 - 021
ساعات کاری دفتر
9:00 تا 18:00
تاریخ انتشار: ﺳﻪشنبه 05 فروردین 1399
شکایت و حکم مصرف مشروبات الکلی - شرب خمر

 شکایت و حکم مصرف مشروبات الکلی - شرب خمر

امتیاز: Article Rating

 

پرونده عملی مصرف مشروبات الکلی 

 

 

شکواییه شرب خمر

دادگاه : شعبه 110 دادگاه عمومی کیفری
وقت رسیدگی : 95/6/29
شاکی : گزارش نیروی انتظامی 
متهم : رمضان ......... و علی ............

اتهام : شرب مشروبات الکلی

گزارش نیروی انتظامی
« در مورخه 95/4/5 مقارن ساعت 20/18 اینجانب ستوان سوم مهدی ........ به همراه گروهبان یکم ....... و گروهبان ........ در حال گشت زنی در سطح شهر بودیم که در پارک 17 شهریور چند جوان اقدام به روشن کردن آتش کرده بودند که با دیدن ما دو نفر از آنها اقدام به ترک محل و فرار کردند که آنها را متوقف کردیم و در بررسی هایی که بعمل آمد متوجه شدیم که دو نفر از آنها بوی الکل از دهانشان استشمام شده و از آنها بررسی بعمل آمد که خود آنها اعتراف کردند که مشروب خورده اند و مشخصات آنها به شرح زیر است: علی ........ و رمضان ......... لذا جهت سیر مراحل قانونی صحیح و سالم تحویل کلانتری 11 شهدا شدند.
                                                                              
 

برگ بازجویی از متهم  شرب خمر رمضان ...

س ـ گزارش برای شما قرائت شد چه میگوئید؟
ج ـ اینجانب به همراه دوستمک در پارک 17 شهریور بودیم که در کنار آتش ایستاده بودیم که مأمورین آمدند و ما را گشتند و از دهانمان استشمام کردند و گفتند که الکل مصرف کرده اید و ما از
محل فرار نکرده ایم و فقط دو نفر از دوستانمان به طرف مغازه رفتند و برگشتند و فرار نکردند.ودر مورد مصرف الکل اینجانب به همرا دوستم حدود ساعت 3 بعد از ظهر در داخل کوچه سی تیر داشتیم رد می شدیم که دو نفر از دوستانمان را دیدیم که الکل در دستشان بود گفتیم که این چیست؟ گفتند که امتحان کنید که چیست که به همرا دوستم به اندازه یک سر شیشه خود الکل مصرف کردیم وتا ساعت 18 با موتور دور میزدیم وبعد از آن به پارک رفتیم که مأمورین ما را به کلانتری آوردند.
س ـ آدرس ومشخصات کسانی را که به شما الکل دادند را معرفی کنید؟
ج ـ از دو نفر یک نفر را میشناسیم و درحد سلام وعلیک اورا میشناسیم و آدرس او را ندارم اسم او حسین است.
س ـ اظهارات خود را گواهی کنید؟
ج ـ امضاء
 

برگ بازجویی از متهم شرب خمرعلی ....

س ـ گزارش برای شما قرائت شد چه میگوئید؟
ج ـ اصلاً اینجانب با دوستم فرار نکردیم و رفته بودیم که برای بچه ها سیگار بگیریم و در راه مأمور جلوی ما را گرفت و گفت برگرد و مارا به کلانتری آوردند.
س ـ آیا شرب خمر کرده اید؟
ج ـ اینجانب با همراه دوستم در سی تیر داشتیم رد می شدیم که دوستانمان را دیدیم که بعد از احوال پرسی یک شیشه دست آنها بود و گفتیم این چیست؟ آنها گفتند که امتحان کن می فهمی این چیست. که بهمراه دوستم به اندازه یک سر شیشه مصرف نموده ومنظور خاصی نداشتیم و آنها را نمی شناسیم فقط در حد سلام و علیک می شناسیم.
س ـ اظهارات خود را گواهی کنید؟          ج ـ امضاء
پرونده پس از طی مراحل تحقیقات و گزارش نهایی به شماره 143765 مورخ 95/4/7 به دادگستری کرمان ارسال وتوسط معاونت محترم ارجاع به شعبه چهارم دادیاری جهت رسیدگی ارجاع شد.
پس از تهیه برگ بازجویی در دادیاری و اظهارات قبلی متهمین قرار کفالت به مبلغ 000/500/1 ریال برای هر دو متهم صادر گردید و متهمین با معرفی کفیل آزاد گردیدند.
در مورخه 95/6/11 کیفرخواست شماره 807 مبنی بر اتهام شرب خمر با دلائل گزارش نیروی انتظامی و اقرار صریح متهمین صادر و به استناد ماده 174 از قانون مجازات اسلامی مرتکبین گناهکار شناخته ودادستان عمومی وانقلاب تقاضای مجازات آنها را نمود.

دفتر پس از ثبت پرونده به کلاسه 83/2232 وقت رسیدگی را به روز 95/6/29 تعیین و به متهمین ابلاغ نمود تا در خصوص اتهام شرب خمر در وقت مقرر حاضر شوند.

 

رأی دادگاه - مصرف مشروبات الکلی

در این پرونده آقایان رمضان ........ 18 ساله و علی ........ 19 ساله سرباز وظیفه متهم اند به شرب خمر به شرح محتویات پرونده که بموجب کیفرخواست صادره از دادسرای عمومی و انقلاب تقاضای مجازات آنان شده است دادگاه با عنایت به محتویات پرونده ودفاعیات متهم حاضر و انکار وی در جلسه دادرسی واینکه حد مسکر بر کسی ثابت می شود که بالغ و عاقل و مختار و آگاه به مسکر بودن و حرام بودن آن باشد که در پرونده حاضر علم به مسکر بودن آن محرز نبوده لذا بنا بر اصل برائت رأی بر برائت متهمین صادر و اعلام میگردد رأی صادره ظرف 20 روز پس از ابلاغ قابل تجدید نظر استان می باشد.
                                               

 

نظر نهایی - مصرف مشروبات الکلی

ماده 166 قانون مجازات اسلامی درخصوص شرایط حد مسکر بیان میدارد، حد مسکر برکسی ثابت می شود که بالغ وعاقل ومختار وآگاه به مسکر بودن وحرام بودن آن باشد.
متهمین پرونده درتمام مراحل تحقیقات عدم آگاهی از موضوع ومسکر بودن مورد را بیان داشته ومنکر آن بوده ؛ قاضی محترم پرونده نیز باستناد به این مکاده وبادقت نظر درموضوع متهمین را تبرئه نموده است.متهمین منکر نوشیدن آن نبوده واگر آگاهی خود را نیز اعلام میکردند بطور قطع حد مسکر بر آ نها جاری می شد. دادنامه اصداری صحیحاً صادر شده وهیچگونه ایرادی به نظر نمی رسد.  

 

مطالب مرتبط با شرب خمر:

1- تاثیر مستی درمسئولیت کیفری

2- جرم قذف و مجازات قذف، حد قذف

3- پیامدهای قانونی مصرف مشروبات الکلی

4- بررسی جرم مصرف مشروبات الکلی (نمونه پرونده عملی)

5- راه های اعتراض به رأی،واخواهی،تجدیدنظرخواهی،فرجامخواهی

                                              


 

ایجاد شده توسط مسعود محمدی، وکیل پایه یک دادگستری
اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

جستجوی مطلب مورد نظر
کلید واژه ها

رزرو وقت مشاوره حقوقی با ما

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی با وکیل پایه یک دادگستری و وکیل متخصص، جهت هماهنگی و رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری و مشاوره حقوقی تلفنی، کلیک کنید.